Piezo Elektrik Nedir?

Piezoelektrik Nedir?

Piezoelektrik halk arasında fazla bilinmeyen, fakat son günlerde adını fazlaca duyuran bir enerji türlerinden biridir.  İki tane zıt kutuplu (+) ve (-)  iletken maddenin, pozitif ve negatif şekildeki malzemenin arasında olan malzemenin, sıkıştırılmış yalıtkan (Piezoelektrik kristaller) malzemelerin üzerine basınç uygulanması ile oluşan bir elektrik enerjisi türüdür. Üretilen enerji, genellikle üzerine uygulanan mekanik enerjinin kuvvetinin şiddetine göre doğru orantıda elektrik üretmektedir.

Piezoelektrik Depolama Alanında Kullanılan Maddeler

 

 En fazla tercih edilen Piezoelektrik kristal  malzemeleri  arasında başta gelen kuvarstır. Bazı seramikler başta Rochelle tuzları olmak üzere,

 • Baryum
 • Titanat
 • Kurşun
 • Zirkonat
 • Titanat
 • Potasyum
 • Sodyum
 • Niobat

Gibi katı haldeki maddeler de aynı potansiyeli gösterir.  Kristallerin titreşim frekansı ve titreşim aralığı,  ürettiği voltaj Kristallerin kesiliş ve uygulanış şekilleri, yüzey işlemleriyle de yakından ilgilidir. Bu enerji türünün aslına bakıldığında basınç odaklı olduğu gözükmektedir. Zaten ‘’piezo’’ kelimesi de Yunanca anlamına bakıldığında da basınç anlamına gelmektedir. Çakmak örneğinden de anlayacağımız gibi, basınç uyguladığımızda otaya çıkan ateş mekanizmasında piezoelektronik enerjisi ortaya çıkıyor. Kullanımı diğer enerji türleri kadar bilinmiyor. Fakat birçok kullandığımız malzeme de bu elektrik türüne rastlamamız da mümkün. Şu sn çok fazla tercih etmediğimiz bu enerji türü, gün geçtikçe bilim adamları tarafından geliştirilmektedir.

Piezoelektrik Hoparlör Örnek Verilebilir

Yukarıda anlattığımız gibi basınç temelli oluşan enerjiler Piezoelektrik enerjisine örnekti. Piezoelektrik Hoparlör sisteminde görüldüğü üzere; Sesin yaptığı basınç ile çalışıyor ve böylece takılı olduğu elektronik cihazdaki sesi duyuyoruz.

Piezoelektrik etki günlük yaşamda ve endüstride çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Aşağıda saydığımız ve pek bilmediğimiz farklı alanlarda da kullanım örnekleri görülebilir.

Otomotiv Endüstrisi: Airbag ( hava yastığı )  sensörleri, hava akışı sensörleri, alarmlar, yakıt püskürtücüleri, emniyet kemeri uyarıcıları, park sensörleri gibi, daha çok temas durumunda bizi uyaran yerlerde kullanılmaktadır.

Bilgisayarlar: Disk sürücüleri, mürekkepli ve püskürtmeli yazıcılar

Medikal Sistemler: Tek kullanımlık hasta monitörleri, son zamanlarda en çok kullanılan ultrasonik görüntüleme

Askeri Sistemler: Askeriye de olmazsa olmaz olan,  Derinlik algılayıcılar, güdüm ve bulmaya yardımcı iletim sistemleri, hidrofon, sonar sistemler

Tüketici Elektroniği: Çakmaklar, derinlik bulucular, mücevher temizleyiciler, müzik enstrümanları, nemlendiriciler başta olmak üzere günlük kullandığımız bazı malzemeler.Piezo Elektrik Nedir?” üzerine 2 düşünce

 • Ocak 29, 2019 tarihinde, saat 6:47 am
  Kalıcı bağlantı

  Piezo elektrik konusunu mühendislik fakultesinde işlemiştik okuldan geldikten sonra kafam o kadar çok karıştı ki dedim internetten araştırayım en azından kuşkularım silinsin. Yazdığınız yazıların birçoğuna göz attım piezo konusunu kon iyi anlatmışsınız biz öğrencilere sınavlarda oldukça fazla yardımcı oluyor. Gerekli malzemeleri toparlayıp en kısa sürede bende bir deneme yapmayı planlıyorum.

  Yanıtla
 • Ocak 29, 2019 tarihinde, saat 5:07 pm
  Kalıcı bağlantı

  Piezo Elektrik terimini açıkçası ilk defa sitenizde denk geldim. Lise hayatım boyunca fizik dersi görmediğim (TM) ve üniversite de bununla ilgili bir yere gitmediğim için hiç karşıma çıkmamıştı. Sitenize denk gelince içimdeki meraka yenik düştüm ve bir göz atmak istedim 🙂 Anladığım kadarıyla basınç sonucunda meydana gelen enerjinin elektriğe dönüştürülmesine deniyor doğru mu anlamışım acaba?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir