Piezoelektrik Kullanım Alanları

Kullanım alanları hakkında bilgi verirken önce piezoelektrik hakkında bilgi verelim. İletken malzeme olarak göz önünde bulundurulduğunda iki zıt kutuplu bir malzemenin arasına sıkışan kristallerin üzerine basınç kuvveti ile ortaya çıkan özel bir elektrik enerjisi türüdür. Mekanik enerji kuvvetini göz önünde bulundurulduğunda doğru orantıda elektrik ürettiği söylenebilmektedir. En yaygın olarak karşımıza çıkan sistem elektrik kristal malzemesi olarak kuvarsı örnek gösterebiliriz. Baryum titanat, potasyum sodyum titanat gibi katı maddeler de aynı şekilde bu etkiyi göstermektedir. Genel anlamda titreşim frekansı göz önünde bulundurulduğunda kristallerin kesildiği şekilleri ve yüzey işlemleri ile yakından ilgili oldukları söylenen bir sistemdir.

Piezoelektrik Kullanım Alanları Ve Ortaya Çıkışı

Piezoelektrik kullanım alanları hakkında bilgi verirken elbette ki nasıl ortaya çıktığı konusunda da bilgi vermek önemli. 1880 yılında Fransız elektrikçi iki kardeş olan Pierre Courre ve Jerry Courre tarafından ortaya konulmuş olan bir üretim sistemi. Aslında genel anlamda kristallerin çeşitli yönlerden birbirlerine belirli bir mekanik kuvvet uyguladıklarını ve bunun da voltaj ürettiklerini keşfetmiş bulunuyorlar. İletken plakalar dışarıdan bakıldığında ve voltaj uygulandığında özel bir mekanik titreşim ile meydana çıkan genel bir sistem ile sizlere sunuyor. Bu titreşime de bilim dünyasında ters piezo etkisi deniyor.

Piezoelektrik Kullanım Alanları Detayları

Piezoelektrik kullanım alanları detayları denildiğinde genel anlamda saldırı dedektörleri, alanlar dönüştürücüler gibi sistemlerde ve ultrasonik uygulamalarda oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Piezoelektriğe bağlı olan sensörler genel anlamda yüksek hassasiyete sahiptir denilebilir. Mikrofon, ivme ölçer, hassas terazi gibi uygulamalarda özellikle ölçüm yapılması anlamında kullanılan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Hatta çocukların giydiği ışıklı ayakkabılarda, çakmaklarda bu tip uygulamaları çok rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, cep telefonlarının frekans ve sistemlerinde de bu sistem kullanılmaktadır.

Piezoelektrik Kullanım Alanları” üzerine bir düşünce

  • Şubat 15, 2019 tarihinde, saat 3:56 pm
    Kalıcı bağlantı

    Vay be, demek ki çocukken severek giydiğim ve ayağımdan neredeyse hiç çıkarmak istemediğim ışıklı ayakkabılarım Piezoelektrik sayesinde çalışıyormuş. Daha önce hiç aklıma gelmemişti böyle bir şey.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir