Piezoelektrik Uygulama Alanları

Piezoelektrik uygulama alanları genel anlamda artık birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Radyo vericilerinin frekans kontrollerinde telefonu iletişiminde birçok yerde kullanılmaktadır. Genel anlamda Piezoelektrik seramikler, kristaller ve sistemlerle mekanik titreşimler elektrik dalgasına ve dolayısıyla da elektromanyetik çeviriciler de kullanıldığı bir sistemdir. Son yıllarda önemli buluşlar da karşımıza çıkmakta ve özellikle de araçların içerisinde dahi birçok mekanizmada kullanılmaktadır. Sonar cihazında proje elektrik olayı ile yapılan ses yayını işleminin yanı sıra aynı zamanda ters Piezoelektrik yardımıyla da seramik malzemede şekil değişimi oluşturulabilmektedir. Bu sistemin en önemli noktalarından biri rahat kullanım ve sesten elektriğe dönen sistemlerinde rahat kullanımdır. Bir çok güvenlik mekanizmasında kullanılma durumu söz konusudur.

Piezoelektrik Uygulama Alanları Ve Sistematiği

Piezoelektrik uygulama alanları denildiği zaman öncelikli olarak karşımıza Radyo vericilerinin frekans kontrollü çıkmaktadır. Burada rahatlıkla kullanabilmek, TV frekans dalgalarının doğru bir şekilde iletimi sağlanmaktadır. Aynı zamanda son yıllarda yine çok kullandığımız telefon iletişim cihazlarında da dalga filtreleme işlemlerinde Piezoelektrik sistemleri kullanılmaktadır. Kristal mikrofonlar, gemilerde derinlik ve aynı zamanda da sonar cihazları yardımı ile hedef bulan mekanizmalarında kullanılmaktadır. Burada piezo kristal malzemesinden yararlanılarak üretimler gerçekleştirilmektedir. Kullandığımız çakmaklarda ya da çocukların ayakkabıların da bulunan Işık sistemlerinde dahi bu sistemlerin kullanıldığı bilinmektedir.

Genel olarak malzeme anlamında çok değerli olmasının yanı sıra Piezoelektrik uygulama alanları denildiğinde araç içlerinde de airbag sensörleri, park sensörleri gibi birçok yerde kullanıldığı karşımıza çıkmaktadır. Tabii ki bunun gibi birçok sistemin içerisinde kullanıldığı da bilinmektedir. Çok daha basit şekilde düşünecek olursanız arabalarda kullanılan hava akış sensörleri, kulaklıkları, mikrofonları da burada gösterebiliriz. Günümüzdeki yüksek hassaslığa sahip olması nedeniyle hassas terazi, ivme ölçer gibi mekanizmaların içerisinde de yine Piezoelektrik sensörleri kullanılmakta. Hassas hesaplamalar açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Piezoelektrik Uygulama Alanları” üzerine bir düşünce

  • Şubat 3, 2019 tarihinde, saat 1:03 pm
    Kalıcı bağlantı

    günümüzde dünyanın dengesini değiştiren büyük savaşların sebebi oluşacak olan enerji darboğazıdır. Alternatif enerji kaynaklarına yönelmenin sebebi ise fosil yakıtların yakın gelecekte tükenmesi kaygısıdır. piezo elektrik uygulamaları ile elektrik üretme çalışmalarından basit biini geçen televizyonda izledim. araçları sürekli geçtikleri yola uygulanan basınçlı kasis sistem ile o kasisin ihtiyacı olan gece aydınlatmasını karşılamaya çalışıyorlardı. Temiz bir elektrik üretme uygulaması olmasına rağmen her zaman büyük sorun ve maliyet sebebi olan depolama bu uygulamada da sorun oldu. Maliyeti ve kapladığı alan artıyor.
    Siteniz dikkatimi çekti. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir